دفاع مقدس شاخص ثبات و امنیت ایران است / «حاج قاسم» اعجوبه است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: جنگ تحمیلی شاخصی برای این است که ایران باثبات‌‌ترین و امن‌ترین کشور منطقه به شمار می‌رود.

سرلشکر محسن رضایی شامگاه شنبه در نشست با پیشکسوتان دفاع مقدس استان کرمان اظهار داشت: هفته دفاع مقدس، هفته غیرت و آزادگی و هفته‌ای است که از مهمترین روزهای تاریخی برای ایران است.

*ایران با ثبات‌ترین کشور منطقه است

وی بیان داشت: هفته دفاع مقدس یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ ملت ایران است و هرچه از آن دوران فاصله می‌گیریم، عظمت این حادثه برای ملت ما و ملت جهان بیشتر می‌شود.

 

رضایی تصریح کرد:‌ یک تحقیق جهانی نشان می‌دهد، ایران با ثبات‌ترین کشور منطقه است و مهم‌ترین دلیلش این است که ایران از جنگ هشت ساله با موفقیت بیرون آمد.

وی افزود: آن جنگ هشت ساله یک شاخص شده برای اینکه ایران باثبات‌ترین و امن‌ترین کشور است و این شاخص به‌دست کارآفرینان و سرمایه‌داران دنیا می‌رسد و نامش را ریسک امنیتی می‌گذارند و همان تلاش رزمندگان، نه‌تنها بر روی اقتصاد ایران، بلکه بر فرهنگ، هویت و تمامیت ارضی اثر گذاشته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: هر کدام از ما دلیل‌هایی برای موفقیت در جنگ داریم، آن زمان سن و سال‌ها بسیار کم بود و نیروهای کمی داشتیم و من دنبال افرادی می‌گشتم تا تیپ درست کنیم، لذا رفتیم و احمد متوسلیان، همت و فضلی را آوردیم.

 

وی تصریح کرد: شهید باقری می‌گفت صبر کنید، ممکن است بچه‌ها شهید شوند و بعد مردم شهرهایشان مشکلاتی درست کنند و وضع به این شکل بود و تیپ ثارالله کرمان در شرایطی خاص تشکیل شد.

 

*وقتی «انس» معجزه می‌کند

رضایی با طرح این سوال‌ها که چه شد، ما در جنگ پیروز و موفق شدیم، راز و رمز پیروزی ما چه بود و راز موفقیت شهید باقری‌ها و قاسم سلیمانی‌ها چه بود؟ افزود: این راز در یک کلمه سه حرفی نهفته است، یعنی «انس»، انس با خداوند و انس با خودمان.

وی اضافه کرد: تمام عظمت این موفقیت‌ها و تمام این پیروزی‌ها از همین کلمه سه حرفی «انس» بیرون آمده است و این حرف من نیست بلکه حرف امام راحل است.

این یادگار دوران دفاع مقدس بیان داشت: امام خمینی (ره) در طریق‌القدس گفته است این تحول که در نفوس جوان‌ها پیدا شده، بزرگترین سرمایه است و از زمین و معدن و… مهمتر است و این تحول انسانی که در نفوس و افکار و اندیشه‌ها صورت گرفته، انسانی است.

 

رضایی بیان کرد: امام راحل می‌فرمایند «من به شما توصیه می‌کنم به‌ عنوان یک پدر پیر که انس با خدا و انس با خودتان را از دست ندهید».

وی ادامه داد: چرا این انس یک معجزه ایجاد می‌کند، زیرا نخستین دستاورد انس با خداوند و خودمان «برادری» است، یعنی کسانی که انس با خداوند و انس با خود داشته باشند به سرمایه‌ای به نام برادری دسترسی پیدا می‌کنند.

رضایی بیان داشت: انس به‌ معنای همنشینی است و انس با خدا یعنی انسان با خداوند همنشین می‌شود و انس با خود یعنی همنشینی با همدیگر.

 

وی یکی دیگر از معانی انس را زندگی کردن خواند و بیان داشت: کسانی که با هم انس دارند با هم زندگی می‌کنند و احوالات و اخبار یکدیگر را می‌پرسند. انس کنار یکدیگر قرار گرفتن است و فاصله‌ها را کم می‌کند و سبب آشتی کردن می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این سوال که انس چه ثمراتی در جنگ داشت، برادری را یکی از دستاوردهای انس خواند و گفت: برادری موجب وحدت، هماهنگی، یاری کردن یکدیگر، کمک کردن به ‌هم و دست یکدیگر را گرفتن است.

*برادری در جامعه کم‌رنگ شده است

وی اضافه کرد: این همه تفرقه و اینکه خود را به دست خود تضعیف می‌کنیم، علامت این است که برادری در جامعه کم‌رنگ و ضعیف شده و تفرقه بالاتر رفته است.

 

رضایی تصریح کرد: برادری همفکری را بیشتر می‌کند و تدبیر را افزایش می‌دهد.

وی متذکر شد: هر دعوایی که در دوران دفاع مقدس می‌شد، کسی آن را دلیل بر انتقام‌خواهی یا تضعیف نمی‌گذاشت. اگر می‌خواستیم عملیات فاو را انجام دهیم، افرادی که قبول نداشتند، جلوی من می‌ایستادند و می‌گفتند برادر محسن ما قبول نداریم و درجه‌ای نبود، لذا برادری همفکری را زیاد می‌کرد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس بیان کرد: برادری از اشتباهات جلوگیری می‌کرد و موجب می‌شد اشتباه نکنیم، زیرا وقتی کسی می‌فهمید برادرش اشتباه می‌کند، او را آگاه می‌کرد.

 

رضایی افزود شجاعت و شهادت‌طلبی اثر دوم انس با خداوند و انس با خودمان بود، زیرا انس با خداوند معنویت و روحیه انسان را بالا می‌برد و سبب افزایش شهادت‌طلبی، شجاعت، نترسیدن و دل به دریا زدن می‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: صبر، استقامت و اعتماد از دیگر دستاوردهای انس با خدا و انس با خودمان است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: انس با خداوند و انس با خودمان سبب شد تا ما نیروهای صفر کیلومتری که کارگر، کشاورز، دانشجو و دبیرستانی بودیم در محیطی آمدیم که یک‌شبه ره ۱۰۰ ساله را پیش گرفتیم و آنچنان با سرعت یاد می‌گرفتیم چه کار بکنیم که کسانی که در کنار ما بودند، تعجب می‌کردند.

*حاج قاسم اعجوبه است

وی با اشاره به اینکه حاج قاسم سلیمانی افتخار ماست، گفت: حاج قاسم یک‌تنه با استکبار و تروریست‌ها می‌جنگد و هر کسی وی را می‌بیند، می‌گوید وی عجوبه‌ای است و این انرژی و استقامت را از کجا آورده است و این رمز موفقیت ماست.

 

رضایی متذکر شد: چرا نمی‌خواهیم این فرهنگ جهاد و شهادت در تمام امور سرایت پیدا کند تا فرهنگ دوری از سختی، عافیت‌طلبی و ادعاهای مدعیان بی‌هنر وارد جامعه نشود که حتی ما رزمندگان را تحت تاثیر قرار دهد به ‌طوری که بعضی از ما بگوییم شاید وقت را از دست داده‌ایم.

*نگاه بچه‌های جنگ با دیگران متفاوت است

وی خاطرنشان کرد: کسی مثل استاندار کرمان می‌تواند این حرف‌ها را بزند، زیرا صحبت‌های بچه‌های جبهه و جنگ است و هر کدام از جناح‌ها بیایند، نمی‌توانند این‌گونه صحبت کنند و اصل این مسئله فرهنگ جهادی است و نگاه این فرهنگ و جماعت با نگاه‌های دیگران از زمین تا آسمان فرق می‌کند.

 

رضایی گفت: نگاه افرادی مانند استاندار کرمان به ولایت یک نگاه صادقانه است و رزم‌حسینی را از زمان دوران دفاع مقدس می‌شناسم.

*ثروت همان آر.پی.جی است

وی گفت: ما دنبال ثروت نبودیم و اکنون هم نیستیم، اما امروز ثروت مثل آر.پی.جی است که باید به بدنه تحریم اقتصادی بزنیم و برای فرو ریختن تحریم اقتصادی روحیه انقلابی و جهادی می‌خواهیم و با شایستگی‌هایمان باید این تحریم‌ها را پشت سر بگذاریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: محور پیشرفت و توسعه و رفع تحریم‌ها باید صادقانه باشد، نه چاپلوسانه و نه تشریفاتی بلکه باید به ولایت عشق بورزیم.

رضایی اظهار داشت: ما امام زمان (عج) را ادامه ولایت خدا می‌دانیم و رهبری را ادامه ولایت امام عصر (عج). ما انس با خداوند داریم و ولایت یک ریسمان محکم الهی است که ما را به این پایگاه وصل می‌کند.

وی عنوان کرد: ما همان طور که در جنگ ثابت کردیم، شکست‌ناپذیر هستیم و در رفع تحریم‌ها هم باید ثابت کنیم، شکست‌ناپذیریم.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر بخواهیم فرهنگ جبهه‌های جنگ را این‌بار در اقتصاد با جوانان امروز بازتولید کنیم، بازتولید آن فرهنگ در شرایط فرهنگی و اقتصادی امروز می‌تواند ما را دوباره به یک جهش بزرگ برساند.

رضایی گفت: تبدیل کردن آن ارزش‌ها در شرایط غیرنظامی کار ساده‌ای نیست، اما قطعا غیر از شماها، دیگران نمی‌توانند این کار را بکنند.

وی اضافه کرد: اینکه آدم‌ها ثروتمند شوند اما ارتباط آنها با خداوند و مردم قطع نشود، همان مدیریت جهادی است که آن ادبیات را باید در این محیط جدید بیاوریم و بازتولید کنیم.

رضایی خطاب به پیشکسوتان دوران دفاع مقدس استان کرمان گفت: شما سرمایه‌های این نظام هستید و باید به میدان بیایید و منتظر نمانید شما را دعوت کنند. در جنگ هم کسی ما را دعوت نکرد اما به حضور ما نیاز بود که به خط مقدم برویم.

وی ادامه داد: اکنون که رزم‌حسینی استاندار کرمان شده است، وی حیثیت رزمندگان دفاع مقدس است و موفقیتش باید طوری باشد که در کل کشور صدا کند و باید با تمام توان وی را حمایت کنید.

رضایی اظهار داشت: از رزم‌حسینی می‌خواهم در واگذاری مسئولیت‌ها از پیشکسوتان دفاع مقدس استفاده کند و اگر دست‌ به ‌دست هم دهیم، مثل دوران جنگ می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.