اگر حاج‌قاسم نبود…

گفت‌وگوی اختصاصی «وطن امروز» با هادی العامری، فرمانده سپاه بدر عراق
اگر حاج‌قاسم نبود…

سیدمحمد موسوی‌نجفی: وقتی تصاویر حاج‌قاسم سلیمانی در عراق منتشر شد همه متوجه نقش ویژه و اثرگذار ایران در تحولات عراق شدند. فرمانده سپاه قدس هم در جبهه‌های مرکزی در کنار رزمندگان ارتش و هم در کنار نیروهای مردمی و هم در کنار مردمان کرد شمال عراق علیه تروریست‌های داعش در حال جنگ است اما در این میان، در عمده همین عکس‌های معدود در کنار حاج‌قاسم سلیمانی، یک فرمانده شیعه عراقی هم مشاهده می‌شود که معمولا با لبی خندان در حال گپ و گفت با اطرافیان است و برخی دیگر از تصاویر هم از رابطه بسیار صمیمانه او و حاج‌قاسم سلیمانی حکایت دارد.

او کسی نیست جز حاج هادی العامری (ابوحسن) فرمانده سپاه بدر عراق. سپاه بدر اکنون محور مقابله ملت عراق با تروریست‌های داعش است و هادی العامری فرماندهی این سپاه را برعهده دارد. او در دولت ائتلاف قانون به رهبری نوری مالکی، وزیر راه و ترابری بود و بارها مقامات آمریکایی بویژه جان کری، وزیر خارجه آمریکا تلاش کردند مانع از ادامه حضور وی در کابینه عراق شوند که البته این تلاش آنها ناکام ماند. گفت‌وگوی «وطن‌امروز» با این رزمنده شیعه عراقی و یار نزدیک حاج‌قاسم سلیمانی را درباره تحولات عراق می‌خوانید.
***
آقای العامری! در ابتدا لطفا درباره خودتان بگویید.
بنده هادی فرحان عبدالله العامری، متولد سال ۱۹۵۴، از اهالی استان دیالی عراق هستم، در سال ۱۹۸۲ متولی امور خاص سپاه بدر در ایران بودم، بعد از سال ۱۹۹۱ مدیریت عملیات‌های نظامی در داخل عراق را به عهده گرفتم، در آن سال‌ها توانستیم ضربات سنگینی به حزب بعث وارد کنیم، بعد از سقوط طاغوت زمان و حزب بعث در عراق، من و همکارانم وارد عراق شدیم و با توجه به حساسیت آن‌زمان و اینکه وطن‌مان در دست بیگانگان قرار نگیرد، وارد مراکز اصلی دولت شدیم. در سال ۲۰۰۵ با همکاری برادرانمان توانستیم سازمان اطلاعاتی نوپایی را در عراق راه‌اندازی کنیم. مأموریت کلی سپاه بدر از ابتدای تشکیل این سازمان دفاع از مقدسات و پیروی از خط امام خمینی بوده است.
ماجرای ورود تروریست‌های داعش به عراق چگونه بود؟
ببینید! خروج آمریکا از خاک عراق، شکستی سنگین برای ایالات متحده به شمار می‌رفت، همه می‌دانستند آمریکا در عراق شکست خورده و اعتبار خود را در بین کشورهای خلیج‌فارس از دست داده است، زیرا کشورهای عربی خلیج‌فارس و حتی دیگر کشورها، از آمریکا خواسته بودند در عراق استقرار داشته باشد و بر عراق مسلط شود، زیرا این کشورها از نظام حاکم در عراق خوف دارند، خوف آنها هم به دلیل مذهب تشیع است، کشورهای عربی، اروپا و آمریکا از این خوف دارند که مبادا عراق و ایران متحد شوند و یک قدرت منطقه‌ای بزرگ شکل بگیرد.
بعد از بیداری اسلامی، بعثی‌های منحوس فعالیت‌های خود را در غرب عراق آغاز کردند، آنها هر جمعه از مردم اهل سنت الانبار، فلوجه، موصل و نینوا درخواست می‌کردند به خیابان‌ها بیایند و علیه حکومت تظاهرات کنند، رسانه‌های سعودی از این مساله سوءاستفاده کردند و مدعی بودند اهل سنت در عراق در اقلیت قرار گرفته و حکومت وقت اقدام به سرکوب اهل سنت کرده است. متأسفانه حکومت وقت به شورشیان و مزدوران بعثی هیچ اهمیتی نداد، بعثی‌ها با همکاری چندین افسر بعثی و تعدادی از قبایل عراق، راه را برای ورود تکفیری‌هایی که در سوریه بودند آماده کردند، ناگفته نماند گروهک تروریستی داعش در ابتدا فقط چند گروهک خود را روانه عراق کرد اما بعد از اینکه موصل را برای فعالیت خود امن دیدند، اقدام به حضور گسترده نیروهای خود کردند.
چرا توانستند به سرعت موصل را در اختیار خود درآورند؟
به دلیل ضعف و خیانت‌های بسیار! در ابتدا گروهک تروریستی داعش دامنه فعالیت گسترده‌ای داشت، تکفیری‌ها به نزدیکی بغداد رسیده بودند، قتل‌عام، هتک حرمت به مقدسات و تجاوز به نوامیس مردم عراق را تهدید می‌کرد، در اوج آشوب‌های تکفیری‌ها جهاد کفایی از سوی مرجعیت عالیقدر نجف‌اشرف حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی سیستانی اعلام شد، مردم عراق سراسیمه خودشان را به مراکز ثبت‌نام رساندند و اعلام آمادگی برای حضور در این جهاد کردند، تاکنون حدود ۲ میلیون و ۲۰۰هزار نفر از مردم در این جهاد ثبت‌نام کرده‌اند. در ابتدای جهاد، بسیاری از مجاهدان فاقد هرگونه تعلیمات نظامی بودند، به همین دلیل نمی‌توانستند به جبهه علیه تکفیری‌ها بروند، با هماهنگی‌های به عمل آمده با برادران ایرانی، کلاس‌های فشرده تعلیمات نظامی برای مجاهدان فراهم شد، هم‌اکنون بیش از ۶۰ درصد مجاهدان از تعلیمات نظامی برخوردار شده‌اند.
گروه‌های مقاومتی شیعی از جمله سپاه بدر، سرایا السلام، عصائب اهل‌الحق، حزب‌الله و دیگر گروه‌های مقاومتی در ابتدا و به دلیل آشوب فراوان، هرکدام به نحوی فعالیت می‌کردند، خدا را شاکریم که هم‌اکنون همه گروه‌های مقاومتی تحت لوای یک پرچم، آن هم پرچم مرجعیت فعالیت می‌کنند.
جناب ابوحسن العامری! هم‌اکنون وضعیت جبهه‌ها چگونه است؟
بزرگ‌ترین موفقیت‌های نیروهای مردمی در اوایل محرم‌الحرام امسال به‌ دست آمد؛ عملیات استراتژیک جرف الصخر که با همکاری همه گروه‌های مقاومتی و دوستان ایرانی از جمله حاج‌قاسم سلیمانی صورت گرفت.
همه بدانند، اینکه می‌گویم همه، منظور کشورهای عربی و برخی مردم عراق است، همه موفقیت‌های ما به‌وسیله فدایی شدن جوانان شیعه عراقی و همکاری سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با گروه‌های مقاومتی شیعه است. اگر حاج‌قاسم و امثال او نبودند هم‌اکنون نه اثری از حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها بود و نه اثری حتی از سامرا و حرم عسکریین سلام‌الله علیهما. همه عملیات‌های سرنوشت‌ساز از جمله آمرلی، جرف الصخر، سامرا، مناطق فلوجه و مناطقی از الانبار با همکاری مجاهدان از جمله حاج‌قاسم صورت گرفته است. حضور حاج‌قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده سپاه قدس در عراق باعث محبوبیت چند برابری نیروهای پاسدار در بین مردم عراق شد. در فضای مجازی مردم عراق تصاویر حاج‌قاسم را به همدیگر ارسال می‌کنند. دشمنان تشیع باعث وحدت بیشتر نیروهای شیعه شدند، تکفیری‌ها این گمان را داشتند که با ورودشان به خاک عراق، نیروها دچار چند دستگی می‌شوند، ولی اکنون همه می‌دانند وحدت میان نیروهای مقاومتی شیعه توانسته است کمر تکفیری‌ها را در عراق بشکند. یکی از آرزوهای حامیان داعش این است که حاج‌قاسم کشته شود، داعش از اسم این رزمنده در هراس است، اگر به رسانه‌های داعشی‌ها سری بزنید، خواهید فهمید که چقدر تکفیری‌ها از این مجاهد قهرمان در هراس هستند. در اینجا جا دارد از مجاهدان ایرانی که به صورت خودجوش پا به پای نیروهای مجاهد عراقی جنگیدند و به شهادت رسیدند یاد کنم و از خداوند برای آنها علو درجات را خواستار باشم.
بله، جنگ ایران و عراق، یک بازی سیاسی بود که قرار بود ۲ ملت ایران و عراق از همدیگر دور شوند، ولی دشمنان هرگز شکاف عراق و ایران را نخواهند دید. مهمات و تسلیحات نیروهای مجاهد رزمنده غالبا ایرانی است، همه نقشه‌های نظامی با هماهنگی نیروهای مجاهد و پاسدار ایرانی و عراقی صورت می‌گیرد. امور اجرایی و پشتیبانی به طور کل برعهده سپاه بدر است و همه گروه‌های مقاومتی در یک محور علیه تکفیری‌ها عمل می‌کنند. عملیات جرف الصخر که در استان بابل عراق انجام شد، اولین عملیات پیروزمندانه و به نوعی آغاز موفقیت‌ها به شمار می‌رفت.
درباره عملیات‌هایی که در دست اقدام دارید هم توضیحاتی بدهید.
امیدواریم در خلال چند هفته، ریشه داعش و امثال داعش و پشتیبان‌های داعش در عراق را از بین ببریم. مقدمات ورود به موصل فراهم شده است، ان‌شاءالله در آینده‌ای نه‌چندان دور، عملیات فتح موصل آغاز خواهد شد. به اطلاع همه مردم می‌رسانم که الحمدلله سامرا در امنیت کامل قرار دارد، امیدواریم ظرف چند روز آینده راه بغداد ـ سامرا به‌طور کل از شر عناصر تکفیری پاکسازی شود و امیدواریم زائران اربعین حسینی بتوانند به راحتی برای زیارت حرم عسکریین علیهم‌السلام به زیارت مشرف شوند.
جناب العامری!  برخی رسانه‌ها مدعی هستند نیروهای مجاهد تاکنون چندین عقب‌نشینی مقابل تکفیری‌ها انجام داده‌اند، آیا این موضوع صحت دارد؟
برخی رسانه‌های خارجی و حتی داخلی وابسته به بعث مدعی هستند نیروهای مقاومتی، چندین عقب‌نشینی برابر داعش انجام داده‌اند، این خبر کذب است، تکفیری‌ها بدانند به هیچ وجه از جبهه جنگ علیه داعش عقب‌نشینی نخواهیم کرد و تا آخرین نفس و هلاکت آخرین داعشی در عراق به پیش خواهیم رفت.
برخی رسانه‌های دیگر مدعی هستند شما برای کسب محبوبیت و کسب مقام اقدام به دفاع از عراق کرده‌اید، نظر شما درباره این موضوع چیست؟
ما برای به دست آوردن پست و مقام نمی‌جنگیم، ما پست و مقام را ترک کردیم و برای دفاع از مردم و سرزمین‌مان برابر عناصر داعش، به میدان جنگ آمدیم، اگر به دنبال پست و مقام بودیم همانند دیگران هیچگونه دفاع و تحرکی از خود نشان نمی‌دادیم و اجازه می‌دادیم تکفیری‌ها هر کاری در این آب و خاک انجام دهند.
آیا دولت و حکومت فعلی، با نیروهای مردمی و گروه‌های مقاومتی همکاری دارد؟
دولت می‌داند اگر نیروهای مردمی و گروه‌های مقاومتی نبودند، اکنون نام دولت اسلامی عراق و شام در بغداد بود، دولت و سران سیاسی شیعه، همکاری‌های خوبی دارند ولی متاسفانه برخی از سران سیاسی درباره نیروهای مردمی و گروه‌های مقاومتی سنگ‌اندازی می‌کنند. چندی پیش وزیر اقتصاد عراق مانع پرداخت حقوق و مزایا به نیروهای مردمی شده و مدعی بود این مبالغ اسراف است! حرف بسیار است… امیدوارم یک روز بتوانم همه این صحبت‌ها را بازگو کنم و به شما بگویم که چه کسانی و با چه پست‌هایی علیه مقاومت مردم موضع گرفته‌اند.
آیا نیروهای پیشمرگ با گروه‌های مقاومتی ارتباط و همکاری دارند؟
خیر، نیروهای پیشمرگ و کرد هیچگونه همکاری با گروه‌های مقاومتی و ارتش عراق ندارند، عملیات‌های مشترکی با ارتش عراق صورت گرفته است، ان‌شاءالله بعد از هلاکت تکفیری‌های داعش در عراق در این باره بیشتر سخن خواهم گفت.
به نظر شما، عراق چه هنگام از لوث وجود تکفیری‌ها پاک خواهد شد؟
جهاد مجاهدین در جریان است، همه با همدیگر عهد کرده‌ایم تا داعش و پشتیبان‌های داخلی آن را از بین نبریم جبهه را ترک نخواهیم کرد، از مردم تقاضای دعا دارم، برای مجاهدین و شهدای راه دفاع از مقدسات و کیان تشیع دعای خیر داشته باشید. امیدوارم هرچه سریع‌تر عراق از وجود این عناصر وحشی به طور کامل تطهیر گردد، همانطور که در صحبت‌هایم اشاره کردم، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، امیدواریم عملیات فتح موصل در چند روز آینده صورت گیرد.

 

newspaperimg_1477_1

 

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/1477/1/129577/0

3 پاسخ به “اگر حاج‌قاسم نبود…”

 1. سلام .

  عکس هایی که سمت راست سایتتون تو آخرین رسانه ها هست ، ارشیوش کجاست ؟!

 2. سلام .

  اگه حاج قاسم نبود ؟؟؟
  تصورش محاله .

  بعضیا فک میکنن این سردارانی که الآن زنده موندن لیاقت شهادت نداشتن یا وظیفه ای خطیر تر الآن بر گردنشونه یا خدا میخواسته امتحانشون کنه یا بذاه یه موقع دیگه شهید شن یا ….

  چند روز پیش در مورد یکی از سرداران و اخلاقیاتشون با یکی از رزمنده ها ی دفاع مقدس صحبت میکردم و در ادمه ایشون از عظمت شهدا و . . . میگفتند .
  یه چیز گفتند که تا حالا من از کسی نشنیده بودم . …؟
  گفتن اگه امروز حاج همت و متوسلیان و بکری و باقری و . . . بودن تا حالا چیزی از اسرائیل نمونده بود ……………….

  سلامتی مقام معظم رهبری ، تمامی مدافعان اسلام و جمهوری اسلامی و سردار قلب های جهان حاج قاسم سلیمانی صلوات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.