برای ژنرال سلیمانی احترام زیادی قائلیم/ کسانی که جنگ سوریه را آغاز کردند، از اتمام آن ناتوانند/ امکان آزادی موصل

نخست‌وزیر عراق روز جمعه با حضور در مجمع جهانی اقتصاد که در شهر «داووس» سوئیس در حال برگزاری است، در مورد موضوعات مختلف به خصوص روند مبارزه با گروه تروریستی داعش، صحبت کرد.
13931104000087_PhotoA

به گزارش گروه مانتیورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق روز جمعه در مجمع جهانی اقتصاد که در شهر «داووس» سوئیس در حال برگزاری است، به سخنرانی پرداخت.

وی پس از این سخنرانی که غالبا بر وضعیت اقتصادی عراق و لزوم حمایت از این کشور متمرکز بود، به سوالات «چارلی رز» مجری معروف شبکه «سی‌بی‌اس» در مورد موضوعات مختلف از جمله روند مبارزه با گروه تروریستی «داعش»، بحران سوریه، اثرات مرگ پادشاه عربستان و همچنین روابط بغداد و تهران، صحبت کرد.

ایران از ابتدا به حمایت از عراق پرداخت/برای سردار سلیمانی احترام قائلیم

آقای عبادی در مورد نقش ایران در مبارزه با داعش، گفت: «خلاصه بگویم که این نقش مثبت بوده است. آن‌ها از همان روزهای اول به کمک ما در بغداد و همین‌طور منطقه کردستان آمدند. آن‌ها در ارسال تسلیحات و ارسال مهمات، بسیار سریع عمل کردند، بدون آنکه حتی ابتدا پولی بابت آن‌ دریافت کنند. البته ما بعدا پول آن را پرداخت کردیم.»

وی افزود: «نقش آن‌ها بسیار مفید بوده و نمی‌توانم انکار کنم که آن‌ها همین الان هم به ما کمک می‌کنند. اما باید تأکید کنم که حتی یک سرباز ایرانی، حتی یک سرباز هم در خاک ما نیست.»

نخست‌وزیر عراق در پاسخ به این سوال که آیا سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در مبارزه با داعش با عراق همکاری دارد، گفت: «وی یکی از مقامات ایرانی و جزوی از ساختار نظامی ایران است… بر کسی پوشیده نیست که ما با وی و ساختار نظامی ایران تعامل داریم. ما برای او احترام زیادی قائل هستیم، همانطور که برای ایران احترام قائل هستیم.»

امکان آزادی غافلگیر‌کننده موصل

آقای عبادی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، در رابطه با اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه عراق برای بازپس‌گیری موصل آماده می‌شود، گفت تجربه و روند عملیات‌ها نشان داده است که آزادی مناطق می‌تواند به صورتی غافلگیرکننده رخ دهد. وی تصریح کرد که «در مواردی ما برای عملیاتی زمانی را در نظر می‌گیریم، اما می‌بینیم که در عمل آن منطقه چند روز زودتر از برنامه آزاد می‌شود و نیروهای داعش پا به فرار می‌گذارند و نمی‌جنگند.»

 

13931104000085_PhotoL

 

وی بر همین اساس تأکید که این احتمال دارد که موصل حتی زودتر از پیش‌بینی‌ها و به صورتی غافل‌گیر کننده پاکسازی شود. نخست‌وزیر عراق با اشاره به شایستگی و توان نیروهای ویژه عراق، گفت بغداد متعهد است که ذره ذره از خاک عراق و تک تک شهروندان را از تسلط داعش خارج کند.

آقای عبادی در جریان سخنرانی پیش از این گفت‌وگو هم گفته بود: «با حمایت دوستانمان، همسایگانمان و ائتلاف بین‌المللی، پیشروی‌های داعش متوقف شده و این گروه در مناطقی در حال عقب‌نشینی است. داریم کشور را بازپس می‌گیریم.»

وی با این حال خواستار حمایت‌های خارجی بیشتر شد و گفت امیدوار است میزان کمک‌ها به عراق بیش از پیش افزایش یابد. نخست‌وزیر عراق به مبارزه با فساد در داخل این کشور هم اشاره کرد و گفت در صورتی که عراق با فساد مواجه باشد، نمی‌تواند با تروریسم مبارزه کند. وی با اشاره به برکناری شماری از فرماندهان ارتش عراق، گفت: «در حال مبارزه با فساد هستیم… تلاش می‌کنیم که دیگر هیچ سرباز غیرواقعی یا فرمانده فاسدی وجود نداشته باشد.»

تمامی گروه‌های مردمی زیر نظر دولت می‌جنگند

آقای عبادی در ادامه در پاسخ به سوال چارلی رز در مورد «شبه‌نظامیان شیعی»، گفت: «آن‌ها شبه‌نظامی شیعی نیستند، آن‌ها نیروهای داوطلب مردمی هستند. نیروهای مردمی سنی، شیعه، کرد و ترکمن برای دفاع از کشور بسیج شده‌اند.»

وی افزود: «بله، برخی از گروه‌ها بوده‌اند که سازماندهی شده‌اند. اما اکنون شرایط با سال‌های قبل متفاوت است و تمامی گروه‌ها زیر نظر دولت فعالیت می‌کنند. مرجعیت نجف خواسته است که تمامی تسلیحات زیر نظر دولت باشد و اکنون تمامی تلسلیحات زیر نظر دولت است.»

ابراز امیدواری نسبت به تغییر در عربستان

نخست‌وزیر عراق در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد مرگ پادشاه عربستان و تأثیر آن بر سیاست‌های ریاض، ابراز امیدواری کرد که عربستان در دوره پادشاه جدید شاهد «تغییراتی مثبت» باشد.

وی به گفت‌وگویی دو هفته قبل خود با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه جدید، که در آن زمان هنوز ولیعهد بود، اشاره کرده و این تماس را «مکالمه‌ای خوب» توصیف کرد.

 

 

آقای عبادی افزود: «باید تأکید کنم که ما می‌خواهیم در منطقه شاهد روابط خوبی باشیم، چراکه بدون این مهم نمی‌توان عراق را ساخت.»

نخست‌وزیر عراق در پاسخ به این سوال که آیا دولت کنونی بغداد در میان اهل سنت از مقبولیت برخوردار است، گفت: «قطعا، دولت کنونی از محبوبیت بالایی برخودار است. می‌توانم ادعا کنم محبوبیت و مقبولیت دولت کنونی از بسیاری از حکام منطقه، بیشتر است.»

آتش‌افروزان سوریه از پایان بحران ناتوانند

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به صحبت در مورد سوریه پرداخت و گفت فعلا نسبت به اوضاع این کشور «بدبین» است، چراکه برنامه‌ مشخصی برای پایان دادن به بحران وجود ندارد و این به معنی آوارگی، مرگ و خسارات بیشتر برای مردم سوریه است.

آقای عبادی افزود: «برخی کسانی که در منطقه و در جهان این جنگ را آغاز کردند، حالا در پایان دادن به آن، ناتوان هستند.»

نخست‌وزیر عراق تصریح کرد که باید ابتدا بحران و جنگ را در سوریه متوقف کرد و آن زمان در مورد شروط مختلف صحبت کرد. مخالفان دولت سوریه بارها برکناری رئیس‌جمهور این کشور را به عنوان پیش شرط هرگونه راهکار سیاسی مطرح کرده‌اند.

وی با بیان اینکه «عراق سنگین‌ترین هزینه را به واسطه بحران سوریه پرداخته»، گفت بغداد آمادگی کامل دارد تا به حل این بحران و رسیدن به راهکاری سیاسی، کمک کند.

 

3 پاسخ به “برای ژنرال سلیمانی احترام زیادی قائلیم/ کسانی که جنگ سوریه را آغاز کردند، از اتمام آن ناتوانند/ امکان آزادی موصل”

 1. صبا گفت:

  واقعا اون لحظه که از سردار پرسیدن و حیدالعبادی جواب داد باحال بود
  و بعد واکنش نماینده آمریکایی …
  انقلاب ما دارد صادر میشود
  و شخصیت هایی مثل سردار دلها در نوک قله هستند و طلایه دار…

 2. ارش گفت:

  سردار سلیمانی افتخار ماست سردار دل هاست مرد ایرانی است همه ی دنیا بداند سردار سلیمانی فرزند با قدرت امام خامنه ای است و اگر پشیزی بی حرمتی به ساحت ایشان و مردم ایران کنند با مردانی همچون قاسم سلیمانی روبرو خواهند شد.
  سردار دلها با مظلومان مهربان است ولی خدا رحم کند به آنان که حق مظلومی را پایمال کنند
  امریکا و اسراییل بدانند تنها اجازه ای از رهبر عزیزتر از جانمان کافی است تا جوانانی مثل من تحت فرماندهی ایشان آمانده شهادت شویم

 3. rain گفت:

  سلام دوست گرامی
  یه انتقاد …
  هنگام مطالعه، صفحه مداوم بالا پایین میپره و اذیت می کنه. احتمالا بخاطر اسلایدشو هست. شاید اندازه عکسا و …
  لطفا اصلاح شود

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.