روایت سردار سلیمانی از زیباترین و دردناکترین شهادت دو فرمانده لشکر

 سردار قاسم سلیمانی گفت: یکی از قصه های دردناک شهادت فرماندهان، شهادت شهید «محمدابراهیم همت» بود و یکی از زیباترین شهادت ها هم قصه شهادت شهید «مهدی باکری».

 به گزارش فارس، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در ایام شهادت شهیدان «حمید و مهدی باکری» و «محمدابراهیم همت» زیباترین و دردناکترین لحظه شهادت این فرماندهان جنگ را روایت کرد

 یکی از قصه های دردناک شهادت فرماندهان، شهادت شهید «محمدابراهیم همت» است و یکی از زیباترین شهادت ها هم قصه شهادت شهید «مهدی باکری» است؛ فرماندهی در دوران جنگ اینها نمونه بازر و مهم بود. اگر این قله ها نبودند، این دامنه ها سرسبز نمی شدند. هوایی که در دامنه وجود داشت و لذتی که در دامنه می بردیم، به دلیل بلندی قله ها بود؛ به همین دلیل آنها این قدر محبوب بودند، هزاران مهدی در لشکر ۳۱ عاشورا بود اما محبوبیت فرمانده لشکر طوری بود که اگر می گفتند: «آقا مهدی»، یک مهدی در آن لشکر وجود داشت، آن هم مهدی باکری بود؛ اگر می گفتند: «حاج همت»، چهره او ترسیم می شد، انگار عکس او را در قلب ها حک کرده بودند.

 در سنگر کوچکی در جزیره جنوبی نشسته بودیم، آن روز حمید باکری شهید شده بود، ما هم نمی دانستیم، آنجا فهمیدیم که حمید باکری شهید شده، مهدی آنجا خم به ابرو نیاورد؛ آن هم برادر باوفای مانند حمید نسبت به مهدی؛ طوری که هیچ وقت در لشکر حمید باکری به مهدی باکری نگفت برادر و همه اش می گفت: «آقا مهدی».

آن روز شهید عباس کریمی فرمانده ۳۵ ـ ۴۰ نفر در پد شرقی جزیزه جنوبی در خط بود و شهید حاج همت در جمع ما در سنگر نشسته بود؛ به خط کریمی حمله کردند، شهید کریمی با شهید همت تماس گرفت و وضعیت را شرح داد.

 شهید همت به من گفت: «می توانی یک دسته نیرو به من غرض بدهی؟!»؛ به شهید میرافضلی گفتم: «برو از گردانی که در چاه نفت در جزیره جنوب داریم، یک گروهان نیرو به شهید همت بده» میرافضلی و شهید همت هر دور در مسیر رفتن به سمت گردان و نرسیده به گردان شهید شدند و شاید نزدیک به ۲ ـ ۳ ساعت هم کسی نمی دانست، این دو شهید شده اند.

رفاقت بسیار صمیمی بین شهید مهدی باکری و شهید کاظمی وجود داشت؛ مهدی رفت در غرب رودخانه دجله و در کنار یک گروهان ماند، شهید باکری در محاصره دشمن، بدون نیرو و مجروح بود، آرامش او در کمتر از ۲۰ دقیقه به زمان شهادتش در صدایش مشهود است، صدایی که باید همه ایران آن را بشنوند.

 شهید کاظمی در آن لحظات به شهید باکری اصرار می کند که به عقب برگردد؛ اما شهید باکری به شهید کاظمی می گوید: «احمد! بیا اینجا اگر اینجا بیایی، من چیزی می بینیم که اگر ما باهم باشیم تا ابد از هم جدا نخواهیم شد». باکری به شهادت رسید و تا کنون هم مفقودالجسد است.

 منطقه عملیاتی «بدر» تخلیه شده بود؛ همه به عقب برمی گشتند، شهید کاظمی حاضر نبود به عقب برگردد؛ ۳ ـ ۴ نفر مانده بودند و اصرار داشتند تا احمد را به عقب برگردانند اما کاظمی نمی توانست خودش را از سرزمین بدر جدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.