پیام حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی درمحکومیت داعش

اگر داعش سلاح را بر زمین نگذارد، عراق برای آنها به گورستان عمومی تبدیل خواهد شد

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در پیامی اعلام کردند: اگر داعشی‌ها عاقل و عادل شدند و سلاح را به زمین گذاشتند که «طوبی لهم و حسن مآب» وگرنه بدانند عراق برای آنها یک گورستان عمومی خواهد بود، نه ملت مسلمان و متدیّن عراق آرام می‌نشینند نه دوستان و علاقه‌مندانی که حاضرند از شرق و غرب عالم بدون دخالت دولت‌ها و دخالت در کشورها آنها را از امور معنوی و دعا و صلاح و صداد کمک بکنند بدون کمک آنها هم نخواهد بود آنها هم در زمین‌گیر کردن داعشی‌ها سهم تعیین‌کننده‌ای دارند.

picbig_jpg_2014712112950113_hajagha 1

به گزارش خبرنگار اسراء نیوز؛ متن پیام معظم له بدین شرح است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

آنچه در جامعه کنونیِ خاورمیانه می‌گذرد بر خلاف عقل و بر خلاف عدل است. پیامِ پیامبران الهی بر دو محور و مدار اصلی است: یکی جامعه را به عقل دعوت کردن و یکی هم امّت را بر محور عدل اداره نمودن است. آنچه فعلاً در خاورمیانه مخصوصاً در عراق می‌گذرد نه مطابق عقل و نه مطابق عدل است; عقل و عدل را قرآن کریم به صورت تعلیم کتاب و حکمت از یک سو و تزکیه نفوس از سوی دیگر تبیین کرده است و اگر مبارزه است، مبارزه با الحاد و شرک و ظلم است که در بخش وسیعی از جهان کنونی ظهور و حضور دارد. آنچه بیش از نیم‌قرن بر فلسطینی‌های مظلوم می‌گذرد بر خلاف عقل و عدل است و آنچه استکبار جهانی به عنوان حقوق بشر از آن حمایت می‌کند بر خلاف عقل و عدل است. آنچه فعلاً به عنوان داعش عراق مظلوم را هدف قرار داده است بر خلاف عقل و بر خلاف عدل است. اگر کسی قدرت مقاومت و مبارزه دارد، باید علیه صهیونیسم استکبار بجنگد که آنها را چنین تحریک می‌کنند.

بر امّت اسلامی لازم است اوّلین سخنی را که گوش می‌دهند حرف انبیا باشد و اوّلین فعلی را که می‌بینند فعل انبیا باشد. انبیا آمدند که تا جام عقل را و جامه عدل را در دست جامعه و بر پیکر جامعه قرار بدهند. بهترین جهان‌دانی را انبیا آوردند, بهترین جهان‌داری را انبیا آوردند, بهترین جهان‌آرایی را انبیا آوردند. این داعشیِ تکفیریِ سلفی که به کُشتن مسلمان‌های بی‌گناه همّت می‌ورزد، هیچ معیار عقلی و هیچ محور عدلی ندارد. قرآن کریم ما را به «ائتسا», «اقتدا» و «تأسّی» به انبیای ابراهیمی دعوت کرده است. هم درباره حضرت خلیل که »خلیل من همه بت‌های آذری بشکست«]۱] ما را دعوت کرد که او اُسوه شماست، هم درباره حضرت ختمی نبوّت وجود مبارک پیامبر اسلام(علیه و علی آله آلاف التحیّه و الثناء) دستور »ائتسا« داد فرمود: ﴿لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ﴾[۲]، آنها آمدند با بت و بت‌پرستی جنگیدند نه با توحید, آنها آمدند با ظلم جنگیدند نه با عدل, آنها آمدند با آشوب و غارتگری مبارزه کردند نه امنیت و آرامش, داعش آمده است با عقل می‌جنگد, با عدل می‌جنگد, با توحید می‌جنگد, با ولایت می‌جنگد, با امنیت و امانت می‌جنگد, با حرم امن و حریم امن نبوی و علوی و کاظمی و امثال اینها(صلوات الله علیهم) می‌جنگند.

اوّلین نصیحت ما این است که این سلاح‌ها را به زمین بگذارید، دستی پیدا کنید که علیه استکبار و صهیونیسم می‌جنگد, چشمی پیدا کنید که توطئه استکبار و صهیونیسم را می‌بیند. خدای سبحان انبیای ابراهیمی؛ یعنی ابراهیم و اسحاق و اسماعیل و یعقوب(سلام الله علیهم اجمعین) را به اینکه اینها دارای دست‌ و چشم هستند ستود, فرمود: ﴿أُولِی الْأَیْدی وَ الْأَبْصارِ﴾؛[۳] آن دستی که تبر می‌گیرد و بت می‌شکند دست است, آن چشمی که آیات آفاق و انفس را می‌بیند آن چشم است. داعشی‌ها نه دستی دارند که با بت مبارزه کنند و نه چشمی دارند که آیات آفاقی و انفسی را ببینند. به ما خدا فرمود اگر اهل مبارزه‌ای با سلاح باش, اگر اهل اندیشه و تحقیق و پژوهشی با قلم باش که خدای سبحان به مکتوبات چنین قلمی سوگند یاد کرد که ﴿ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ﴾.[۴]

بنابراین ما موظفیم چشمی پیدا کنیم که توطئه استکبار و توطئه صهیونیسم را ببینیم, آن‌که توطئه را نبیند کور است. فرمود ابراهیم, اسحاق و یعقوب چشم داشتند، اینها توطئه را که می‌دیدند دست داشتند, بت‌شکن بودند تا ﴿لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ﴾[۵] حاصل شود, تا ﴿قَوَّامینَ بِالْقِسْطِ﴾[۶] قیام کنند و مانند آن. اگر داعشی‌ها عاقل شدند, عادل شدند, سلاح را به زمین گذاشتند که «طُوبی‏ لَهُمْ‏ وَ حُسْنُ‏ مَآب»،[۷] وگرنه بدانند عراق برای آنها یک گورستان عمومی برای آنها خواهد بود، نه ملت مسلمان و متدیّن عراق آرام می‌نشینند، نه دوستان و علاقه‌مندانی که حاضر هستند از شرق و غرب عالم بدون دخالت دولت‌ها و دخالت در کشورها آنها را از امور معنوی و دعا و سلاح و سداد کمک کنند ـ بدون کمک آنها هم نخواهد بود ـ آنها هم در زمین‌گیر کردن داعشی‌ها سهم تعیین‌کننده‌ای دارند. امیدواریم اینها به عقل بیایند سلاح را به زمین بگذارند, صَلاح عقل را فراهم کنند و امیدواریم مجاهدان و مبارزان نستوه عراقی و مسلمان‌های متدیّن شرق و غرب عالم که دعا می‌کنند، فاتح و پیروز این صحنه باشند تا خطر داعش و داعشی به خود آنها برگردد و استکبار و صهیونیسم را که در پشت صحنه هستند پشیمان کنند!

«غفر الله لنا و لکم و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

۱ . دیوان سعدی، غزل۴۰؛ «دگر به روی کسم دیده بر نمی‌باشد *** خلیل من همه بت‌های آزری بشکست».
۲ . سوره احزاب, آیه۲۱٫
۳ . سوره ص, آیه۴۵٫
۴ . سوره قلم, آیه۱٫
۵ . سوره حدید, آیه۲۵٫
۶ . سوره نساء, آیه۱۳۵٫
۷ . الکافی(ط ـ اسلامی)، ج۲، ص۲۳۹٫

 

خبرهای مرتبط:
پیام اسلام مبارزه با خشنونت، ترور، تکفیر و سلاح های کشتار جمعی است
در سایه وحدت جاذبه اسلام را در جهان روز افزون کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.